Bufnita din imagine am confectionat-o - dupa un model descoperit pe internet - folosind bucăți de cablu, sârma tip liță și sârma aurie moale (nu știu ce material este); am folosit și pene de guguștiuc și mărgele.
Bufnita se numără între viețuitoarele cu o bogata simbolistica. Aceasta pasare de noapte - pe care o ador pentru cum arată - reprezintă (mitologic) două noțiuni: înțelepciunea și moartea. La greci, de exemplu, bufnita era pasarea sacră a zeitei înțelepciunii, Atena - și împărtășea cu aceasta atributele înțelepciunii și profeției - iar la sumerieni, Lilith, zeița morții, era reprezentată între două bufnite.
Pe scurt: bufnita este, în diferite mitologii, atât simbol al înțelepciunii, inteligenței, clarviziunii s.a. (filosoful Friedrich Hegel a "ales" bufnita ca un simbol al filosofiei), cât și simbol al nopții, întunericului, misterului, forțelor malefice, morții.
Bufnita e un simbol important și în Feng shui, reprezentând înțelepciunea și cunoașterea; ca "remediu" Feng shui ajuta la dispersarea ignoranței și dezvoltarea abilităților din planul carierei (poate fi așezată în zona de nord a casei, biroului etc. - direcția nord fiind atribuită carierei).
E o bufnita care-mi place, pe care nu as fi avut-o fara jocul Transformări creative - 2024, în cadrul căruia, pentru luna mai, ca materiale impuse au fost sârma/cablul. Cu ea, bufnita, mă prezint la tema 4: Fii creativ! Cum am zis: nu e din imaginația mea ci inspirata dintr-o imagine de pe net.
Două bucăți de cablu sunt la ochi, cu sârma am cusut bucăți de perdea la ochi și am fixat penele și mărgelele. (in dreapta jos e modelul care m-am inspirat)
N-am jumulit un gugustiuc! Sunt pene "lăsate în urmă" de un gugustiuc pui pe care l-am crescut în balcon timp de aproape un an. Acum e liber - și sper din toată inima! - bine-sanatos.
La ochii bufnitei am folosit confetti primite de la Mihaela (MNiko) cu ocazia Adventului fotografic de anul trecut.
Poate pare dificil de confecționat aceasta bufnita, dar e simplu, și nici nu ia timp mult.
Până să descopăr bufnita pe net am modelat sarma moale și aurie, tot după modele de pe net, dar le-am abandonat pentru că nu găseam resturile de catifea. Pentru că ieri am dat de catifea (alta decât cea căutată) am terminat și formele din sârma.
Mărgelele inimii sunt din sticla colorata (ciclam, nu așa decolorate că în poza).
La câine și pisică am tăiat prea puțină sârma și m-am ales cu o înnăditură deloc estetica, dar... n-am avut tragere de inimă s-o iau de la capăt.
Formele sunt cusute (din loc in loc) pe carton acoperit cu catifea neagra - punctele sunt aurii (făcute cu auriu-bronz, și sclipesc discret, dar nu și în poza).
E ultima zi din mai și mă bucur tare că am reușit să finalizez la timp temele.
Linkurile către blogul Mihaelei, unde e găzduit jocul, le adaug mai jos:
https://mniko.blogspot.com/2024/04/transformari-creative-2024-mai.html
https://mniko.blogspot.com/2023/12/transformari-creative-2024.html